Larmtronic Brand & Säkerhet ABAktiv

556743-6166AktiebolagRegistrerat 2007JÄRFÄLLA

Finansiell översikt

2 849 000 kr−32,5%
Omsättning 2025
−20,5%
Genomsnittlig årlig förändring 2021–2025
02 mn4 mn6 mn8 mn20212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn3 mn20212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
20212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar2 098 4301 611 2582 237 0821 648 9921 052 523
Summa anläggningstillgångar295 760131 880168 00000
Summa tillgångar2 394 1901 743 1382 405 0821 648 9921 052 523
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder965 2861 442 2431 813 7801 364 433669 094
Långfristiga skulder——315 517315 932276 367
Summa skulder1 517 2861 562 2432 297 2971 680 365945 461
Aktiekapital100 000100 000100 000100 000100 000
Balanserat resultat—————
Årets resultat (eget kapital)178 095−696 009−518 110−139 158−1 565
Summa eget kapital876 904180 895107 785−31 373107 062
Resultaträkning
Nettoomsättning7 119 0003 716 0005 046 0004 219 0002 849 000
Rörelseresultat342 455−1 154 648−482 11414 498105 447
EBITDA354 335−1 142 768−470 23414 498—
Resultat före skatt245 490−696 009−518 110−139 158−1 565
Årets resultat178 095−696 009−518 110−139 158−1 565
Personalkostnader2 254 5561 330 5001 413 5321 095 3561 046 100
Avskrivningar11 88011 88011 8800—
Övriga nyckeltal
Anställda24332
Föreslagen utdelning—————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Larmtronic Brand & Säkerhet AB

Översikt

Larmtronic Brand & Säkerhet AB (org.nr 556743-6166) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2007 och har funnits i 18 år. Säte enligt registret: Järfälla. Bransch enligt SCB: elinstallationer (SNI 43210).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 849 000 kr, vilket är 32,5 % mindre än året innan (4 219 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 20,5 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 1 565 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 1 424 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 052 523 kr och det egna kapitalet 107 062 kr (soliditet 10,2 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag