Perras Entreprenad ABAktiv

556742-7140AktiebolagRegistrerat 2007FLEN

Finansiell översikt

3 062 010 kr+10,7%
Omsättning 2025
+26,3%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020–2025
01 mn2 mn3 mn4 mn202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02,5 mn5 mn7,5 mn202020212022202320242025

Utdelning

från årsredovisningen
2025

Föreslagen utdelning 100 000 kr.

Historik
2025100 000 kr
2024100 000 kr
20230 kr
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar1 810 135767 527768 8751 070 982471 873641 521
Summa anläggningstillgångar4 428 6603 946 5553 298 1112 739 2895 761 8085 488 846
Summa tillgångar6 238 7954 714 0824 066 9863 810 2716 233 6816 130 367
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder704 906208 788716 877727 736866 942232 754
Långfristiga skulder4 764 3123 603 6602 626 9701 851 4783 009 7513 516 524
Summa skulder5 469 2183 812 4483 343 8472 579 2144 576 6934 299 278
Aktiekapital100 000100 000100 000100 000100 000100 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)−80 204132 056−178 495507 918425 931274 101
Summa eget kapital769 577901 634723 1391 231 0571 656 9881 831 089
Resultaträkning
Nettoomsättning951 4821 935 0251 963 2212 229 7742 765 3083 062 010
Rörelseresultat−56 576260 986−68 144751 5691 494 733377 733
EBITDA97 992918 091604 3001 433 6312 297 0591 209 616
Resultat före skatt−80 204146 356−178 495593 057536 598345 352
Årets resultat−80 204132 056−178 495507 918425 931274 101
Personalkostnader411 280110 287538 656145 637450 406637 735
Avskrivningar154 568657 105672 444682 062802 326831 883
Övriga nyckeltal
Anställda111———
Föreslagen utdelning———0100 000100 000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Samma bransch i FLEN

Sammanfattning: Perras Entreprenad AB

Översikt

Perras Entreprenad AB (org.nr 556742-7140) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2007 och har funnits i 18 år. Säte enligt registret: Flen. Bransch enligt SCB: drivning (SNI 02200).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 062 010 kr, vilket är 10,7 % mer än året innan (2 765 308 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 26,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 274 101 kr (9,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2022: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 963 221 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 6 130 367 kr och det egna kapitalet 1 831 089 kr (soliditet 29,9 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 100 000 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.