Stadig Förvaltning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 600 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 077 604 | 1 068 361 | 959 818 | 51 072 | 552 115 | 1 042 570 |
| Summa anläggningstillgångar | 950 000 | 950 000 | 950 000 | 950 000 | 950 000 | 950 000 |
| Summa tillgångar | 2 027 604 | 2 018 361 | 1 909 818 | 1 001 072 | 1 502 115 | 1 992 570 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 7 000 | 107 000 | 7 000 | 8 000 | 9 000 | 9 000 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 7 000 | 107 000 | 7 000 | 8 000 | 9 000 | 9 000 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 31 674 | −9 243 | −8 543 | −9 746 | 1 000 043 | 990 455 |
| Summa eget kapital | 2 020 604 | 1 911 361 | 1 902 818 | 993 072 | 1 493 115 | 1 983 570 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −8 326 | −9 243 | −8 543 | −9 750 | −10 075 | −9 550 |
| Resultat före skatt | 31 674 | −9 243 | −8 543 | −9 746 | 1 000 043 | 990 455 |
| Årets resultat | 31 674 | −9 243 | −8 543 | −9 746 | 1 000 043 | 990 455 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 900 000 | 500 000 | 500 000 | 600 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Stadig Förvaltning AB
Översikt
Stadig Förvaltning AB (org.nr 556742-4907) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2007 och har funnits i 18 år. Säte enligt registret: Arnemark. Bransch enligt SCB: verksamheter som utövas av huvudkontor (SNI 70100).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2025 var en vinst på 990 455 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 992 570 kr och det egna kapitalet 1 983 570 kr (soliditet 99,5 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 600 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.