L & A Falks Lantbruksmaskiner ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2020Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 800 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2020
| 2019 | 2020 | |
|---|---|---|
| Nettoomsättning | 78 964 089 | 95 298 840 |
| Årets resultat | 1 664 392 | 2 718 028 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Summa tillgångar | 35 891 469 | 39 484 694 |
| Summa skulder | 26 342 087 | 27 817 284 |
| Summa eget kapital | 9 549 382 | 11 667 410 |
| Anställda | 21 | 20 |
| Föreslagen utdelning | — | 800 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Offentliga upphandlingar
2 vunna upphandlingarKontrakt tilldelade företaget enligt EU:s annonsdatabas TED, sedan 2024-07-08.
| Upphandling | Upphandlande organisation | Belopp | Publicerad |
|---|---|---|---|
| Ramavtal: Inköp av reservdelar, redskap och tillbehör för entreprenadmaskiner · 7 leverantörer | Västra Mälardalens Kommunalförbund | 2026-08-04 | |
| Ramavtal köp av maskiner Surahammar · 2 leverantörer | Surahammars kommun | 2024-07-08 |
Källa: TED (Tenders Electronic Daily), EU:s publikationsbyrå. Endast upphandlingar över EU:s tröskelvärden publiceras i TED. Belopp visas när företaget är ensam leverantör.
Liknande företag
Sammanfattning: L & A Falks Lantbruksmaskiner AB
Översikt
L & A Falks Lantbruksmaskiner AB (org.nr 556742-2018) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2007 och har funnits i 18 år. Säte enligt registret: Köping.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2020 var 95 298 840 kr, vilket är 20,7 % mer än året innan (78 964 089 kr). Årets resultat 2020 var en vinst på 2 718 028 kr (2,9 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2020: 20 (året innan: 21). Nettoomsättningen per anställd var 4 764 942 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2020 var balansomslutningen 39 484 694 kr och det egna kapitalet 11 667 410 kr (soliditet 29,5 %). Årsredovisningen för 2020 föreslår en utdelning på 800 000 kr.
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2020.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.