Lindahls Gräv och Anläggning ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 591 968 | 709 821 | 511 448 | 703 225 | 1 077 049 | 703 621 | 1 796 092 | 1 690 276 |
| Summa anläggningstillgångar | 940 900 | 791 982 | 1 096 598 | 996 495 | 1 035 095 | 2 342 815 | 2 136 815 | 2 666 615 |
| Summa tillgångar | 1 532 868 | 1 501 803 | 1 608 046 | 1 699 720 | 2 112 144 | 3 046 000 | 3 933 000 | 4 357 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 316 202 | 250 217 | 65 092 | 392 836 | 503 049 | 358 661 | 1 087 256 | 1 041 151 |
| Långfristiga skulder | 895 161 | 748 749 | 1 066 623 | 772 394 | 472 913 | 1 559 276 | 964 780 | 1 219 119 |
| Summa skulder | 1 211 363 | 1 045 766 | 1 131 715 | 1 165 230 | 1 475 962 | 2 367 501 | 3 132 129 | 3 598 924 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −612 | 137 177 | 20 294 | 58 159 | 101 692 | 42 317 | 122 372 | 107 205 |
| Summa eget kapital | 321 505 | 456 037 | 476 331 | 534 490 | 636 182 | 678 499 | 800 871 | 758 076 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 2 462 000 | 2 581 000 | 2 144 000 | 1 980 000 | 3 992 000 | 3 466 000 | 5 281 000 | 5 119 000 |
| Rörelseresultat | 25 702 | 215 379 | 25 173 | 105 687 | 662 864 | 97 191 | 900 117 | 473 739 |
| EBITDA | 174 620 | 364 297 | 70 557 | 233 290 | 801 264 | 348 371 | 1 156 317 | 783 939 |
| Resultat före skatt | −612 | 137 177 | 44 798 | 73 676 | 131 629 | 54 574 | 155 556 | 136 749 |
| Årets resultat | −612 | 137 177 | 20 294 | 58 159 | 101 692 | 42 317 | 122 372 | 107 205 |
| Personalkostnader | 488 038 | 971 096 | 692 770 | 392 765 | 683 525 | 1 143 038 | 1 271 804 | 1 672 983 |
| Avskrivningar | 148 918 | 148 918 | 45 384 | 127 603 | 138 400 | 251 180 | 256 200 | 310 200 |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | 2 | 2 | 1 | 1 | 2 | 2 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Lindahls Gräv och Anläggning AB
Översikt
Lindahls Gräv och Anläggning AB (org.nr 556741-5558) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2007 och har funnits i 18 år. Säte enligt registret: Mariannelund. Bransch enligt SCB: mark- och grundarbeten (SNI 43120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 5 119 000 kr, vilket är 3,1 % mindre än året innan (5 281 000 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 11,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 107 205 kr (2,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 7 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3. Nettoomsättningen per anställd var 1 706 333 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 357 000 kr och det egna kapitalet 758 076 kr (soliditet 17,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.