MF Fastigheter Vallskoga 1:24 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 900 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 653 527 | 3 732 621 | 2 299 258 | 2 541 256 | 4 357 439 | 1 174 899 | 1 302 351 | 2 426 751 |
| Summa anläggningstillgångar | 7 295 153 | 7 071 446 | 14 255 911 | 17 736 431 | 17 056 685 | 20 438 354 | 26 204 559 | 25 122 701 |
| Summa tillgångar | 9 948 680 | 10 804 067 | 16 555 169 | 20 277 687 | 21 414 124 | 21 613 253 | 27 506 910 | 27 549 452 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 819 138 | 1 154 105 | 1 304 815 | 2 534 368 | 2 777 745 | 3 914 374 | 7 461 815 | 8 501 804 |
| Långfristiga skulder | 5 650 000 | 5 425 000 | 9 706 500 | 10 836 000 | 11 943 000 | 11 049 000 | 12 892 500 | 10 986 000 |
| Summa skulder | 6 469 138 | 6 579 105 | 11 446 315 | 14 205 368 | 14 765 745 | 14 963 374 | 20 354 315 | 19 487 804 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 13 338 | 745 420 | 883 892 | 963 465 | 576 060 | 1 500 | 502 716 | 909 053 |
| Summa eget kapital | 3 479 542 | 4 224 962 | 5 108 854 | 6 072 319 | 6 648 379 | 6 649 879 | 7 152 595 | 8 061 648 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 2 934 131 | 3 058 558 | 2 964 564 | 3 525 549 | 3 668 476 | 3 247 323 | 3 885 902 | 4 102 357 |
| Rörelseresultat | −205 420 | 1 045 776 | 1 944 801 | 1 777 684 | 293 007 | 306 695 | 1 995 721 | 1 835 644 |
| EBITDA | 19 487 | 1 270 683 | 2 176 209 | 2 167 941 | 972 753 | 966 415 | 2 904 109 | 2 917 502 |
| Resultat före skatt | 17 097 | 948 514 | 1 124 669 | 1 214 379 | 733 831 | 1 500 | 648 747 | 1 144 541 |
| Årets resultat | 13 338 | 745 420 | 883 892 | 963 465 | 576 060 | 1 500 | 502 716 | 909 053 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 224 907 | 224 907 | 231 408 | 390 257 | 679 746 | 659 720 | 908 388 | 1 081 858 |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — | 900 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: MF Fastigheter Vallskoga 1:24 AB
Översikt
MF Fastigheter Vallskoga 1:24 AB (org.nr 556740-8025) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2007 och har funnits i 19 år. Säte enligt registret: Tierp. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 4 102 357 kr, vilket är 5,6 % mer än året innan (3 885 902 kr). Från 2019 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 909 053 kr (22,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 8 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 27 549 452 kr och det egna kapitalet 8 061 648 kr (soliditet 29,3 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 900 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.