Wärs Fastighets ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 627 426 | 204 287 | 392 987 | 306 702 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 2 899 324 | 3 061 715 | 2 977 888 |
| Summa tillgångar | 627 426 | 3 103 611 | 3 454 702 | 3 284 590 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 14 262 | 254 042 | 447 029 | 345 665 |
| Långfristiga skulder | 0 | 1 974 000 | 2 166 459 | 2 098 575 |
| Summa skulder | 72 262 | 2 350 042 | 2 700 988 | 2 527 240 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 738 | 198 405 | 145 | 3 636 |
| Summa eget kapital | 555 164 | 753 569 | 753 714 | 757 350 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 0 | 310 000 | 472 000 | 631 000 |
| Rörelseresultat | −30 364 | 382 537 | 115 164 | 95 143 |
| EBITDA | −30 364 | 412 770 | 158 048 | 178 970 |
| Resultat före skatt | 2 752 | 250 008 | 973 | 5 284 |
| Årets resultat | 738 | 198 405 | 145 | 3 636 |
| Personalkostnader | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 0 | 30 233 | 42 884 | 83 827 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Wärs Fastighets AB
Översikt
Wärs Fastighets AB (org.nr 556740-3406) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2007 och har funnits i 19 år. Säte enligt registret: Högsäter. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 631 000 kr, vilket är 33,7 % mer än året innan (472 000 kr). Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 3 636 kr (0,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 3 284 590 kr och det egna kapitalet 757 350 kr (soliditet 23,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.