Målarjouren i Göteborg ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenIngen utdelning föreslogs.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 555 880 | 669 710 | 636 847 | 507 831 | 411 048 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 555 880 | 669 710 | 636 847 | 507 831 | 411 048 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 244 041 | 252 560 | 193 474 | 221 761 | 196 025 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 275 368 | 283 887 | 224 801 | 253 088 | 227 352 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 70 430 | 105 311 | 26 223 | 42 697 | 28 953 |
| Summa eget kapital | 280 512 | 385 823 | 412 046 | 254 743 | 183 696 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 712 597 | 824 975 | 264 990 | 346 011 | 324 469 |
| Rörelseresultat | 56 616 | 133 128 | 32 478 | 52 770 | 35 925 |
| EBITDA | 62 016 | 133 128 | — | — | — |
| Resultat före skatt | 89 789 | 133 178 | 33 014 | 53 736 | 36 482 |
| Årets resultat | 70 430 | 105 311 | 26 223 | 42 697 | 28 953 |
| Personalkostnader | 372 240 | 338 173 | 68 993 | 78 948 | 93 685 |
| Avskrivningar | 5 400 | 0 | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 200 000 | 100 000 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Målarjouren i Göteborg AB
Översikt
Målarjouren i Göteborg AB (org.nr 556739-9034) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2007 och har funnits i 19 år. Säte enligt registret: Rydebäck. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 324 469 kr, vilket är 6,2 % mindre än året innan (346 011 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 17,9 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 28 953 kr (8,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 324 469 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 411 048 kr och det egna kapitalet 183 696 kr (soliditet 44,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.