Marasca ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 123 763 | 128 085 | 126 885 | 125 585 | 117 825 | 117 520 | 115 963 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 123 763 | 128 085 | 126 885 | 125 585 | 117 825 | 117 520 | 115 963 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 25 608 | 31 130 | 37 380 | 43 630 | 42 380 | 49 880 | 56 130 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 25 608 | 31 130 | 37 380 | 43 630 | 42 380 | 49 880 | 56 130 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −26 962 | −1 200 | −7 450 | −7 550 | −6 510 | −7 805 | −7 807 |
| Summa eget kapital | 98 155 | 96 955 | 89 505 | 81 955 | 75 445 | 67 640 | 59 833 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −26 962 | −1 200 | −7 450 | −7 550 | −6 513 | −7 810 | −7 810 |
| EBITDA | −6 950 | −1 200 | — | — | — | — | — |
| Resultat före skatt | −26 962 | −1 200 | −7 450 | −7 550 | −6 510 | −7 805 | −7 807 |
| Årets resultat | −26 962 | −1 200 | −7 450 | −7 550 | −6 510 | −7 805 | −7 807 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 20 012 | 0 | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Marasca AB
Översikt
Marasca AB (org.nr 556739-6113) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2007 och har funnits i 19 år. Säte enligt registret: Bandhagen. Bransch enligt SCB: dataprogrammering (SNI 62100).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 7 807 kr. Företaget har gått med förlust under alla 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 115 963 kr och det egna kapitalet 59 833 kr (soliditet 51,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.