Spring Street Studio ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2024 | 2025 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 594 934 | 582 685 |
| Summa anläggningstillgångar | 100 591 | 93 787 |
| Summa tillgångar | 695 525 | 676 472 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 112 248 | 121 334 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 112 248 | 121 334 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −136 197 | −28 139 |
| Summa eget kapital | 583 277 | 555 138 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 41 585 | 313 901 |
| Rörelseresultat | −145 097 | −29 634 |
| EBITDA | −138 293 | −22 830 |
| Resultat före skatt | −136 197 | −28 139 |
| Årets resultat | −136 197 | −28 139 |
| Personalkostnader | 219 446 | 268 381 |
| Avskrivningar | 6 804 | 6 804 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Spring Street Studio AB
Översikt
Spring Street Studio AB (org.nr 556739-5669) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2007 och har funnits i 19 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: industridesign och modedesign (SNI 74110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 313 901 kr, vilket är 655 % mer än året innan (41 585 kr). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 28 139 kr. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 313 901 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 676 472 kr och det egna kapitalet 555 138 kr (soliditet 82,1 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.