MVB i Mjölby ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 100 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 878 964 | 3 548 143 | 4 008 029 | 6 130 269 | 4 145 590 |
| Summa anläggningstillgångar | 30 774 | 23 485 | 148 853 | 145 579 | 424 843 |
| Summa tillgångar | 2 909 738 | 3 571 628 | 4 156 882 | 6 275 848 | 4 570 433 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 795 451 | 1 726 376 | 1 290 588 | 2 276 064 | 818 476 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 1 995 451 | 2 141 376 | 2 028 588 | 3 359 064 | 1 753 476 |
| Aktiekapital | 250 000 | 250 000 | 250 000 | 250 000 | 250 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 62 476 | 515 965 | 698 041 | 788 490 | 174 |
| Summa eget kapital | 914 287 | 1 430 252 | 2 128 294 | 2 916 784 | 2 816 957 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 142 000 | 7 676 000 | 10 704 000 | 13 578 000 | 6 040 000 |
| Rörelseresultat | 79 433 | 863 312 | 1 202 898 | 1 342 479 | −134 804 |
| EBITDA | 85 104 | 870 601 | 1 226 634 | 1 381 753 | −69 643 |
| Resultat före skatt | 78 941 | 648 161 | 881 082 | 997 419 | 7 913 |
| Årets resultat | 62 476 | 515 965 | 698 041 | 788 490 | 174 |
| Personalkostnader | 191 581 | 596 158 | 660 286 | 1 171 556 | 1 310 833 |
| Avskrivningar | 5 671 | 7 289 | 23 736 | 39 274 | 65 161 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 0 | 1 | 1 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 100 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: MVB i Mjölby AB
Översikt
MVB i Mjölby AB (org.nr 556735-6430) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2007 och har funnits i 19 år. Säte enligt registret: Väderstad. Bransch enligt SCB: tillverkning av karosserier för motorfordon; tillverkning av släpfordon och påhängsvagnar (SNI 29200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 6 040 000 kr, vilket är 55,5 % mindre än året innan (13 578 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 17,7 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 174 kr (0,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 3 020 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 570 433 kr och det egna kapitalet 2 816 957 kr (soliditet 61,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.