Marin & Mobil Fritid i Kållered ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 391 188 | 383 287 | 11 683 | 1 915 | 1 949 | 4 489 | 4 536 |
| Summa anläggningstillgångar | 4 800 | 0 | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 395 988 | 383 287 | 11 683 | 1 915 | 1 949 | 4 489 | 4 536 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 104 558 | 40 356 | 0 | — | — | — | — |
| Långfristiga skulder | 57 495 | 35 107 | 62 770 | 53 001 | 1 | 12 501 | 16 251 |
| Summa skulder | 162 053 | 75 463 | 62 770 | 53 001 | 1 | 12 501 | 16 251 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 120 436 | 73 889 | −358 911 | 2 | 34 | −9 960 | −3 703 |
| Summa eget kapital | 233 935 | 307 824 | −51 087 | −51 086 | 1 948 | −8 012 | −11 715 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 1 269 829 | 389 682 | −1 | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 129 708 | 79 839 | −356 139 | 0 | 0 | −10 000 | −3 750 |
| EBITDA | 132 108 | 84 639 | −356 139 | — | — | — | — |
| Resultat före skatt | 120 436 | 73 889 | −358 911 | 2 | 34 | −9 960 | −3 703 |
| Årets resultat | 120 436 | 73 889 | −358 911 | 2 | 34 | −9 960 | −3 703 |
| Personalkostnader | 200 467 | 104 015 | −20 774 | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 2 400 | 4 800 | 0 | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 1 | — | — | — | 0 | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Marin & Mobil Fritid i Kållered AB
Översikt
Marin & Mobil Fritid i Kållered AB (org.nr 556735-3239) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2007 och har funnits i 19 år. Säte enligt registret: Fagerfjäll. Bransch enligt SCB: reguljär vägtransport, passagerartrafik (SNI 49310).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2021 var −1 kr, vilket är 100 % mindre än året innan (389 682 kr). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 3 703 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2024.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−11 715 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (100 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.