Fastighets AB GötarkAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 2 800 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2023
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 4 448 000 | 1 745 000 | 87 791 000 | 91 175 000 | 233 198 000 |
| Summa anläggningstillgångar | 508 617 000 | 499 812 000 | 489 766 000 | 481 345 000 | 1 106 756 000 |
| Summa tillgångar | 513 065 000 | 501 557 000 | 577 557 000 | 572 520 000 | 1 339 954 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 485 248 000 | 383 216 000 | 462 650 000 | 462 630 000 | 616 468 000 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 485 248 000 | 470 557 000 | 546 257 000 | 542 281 000 | 691 689 000 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −718 000 | 3 183 000 | 300 000 | −1 062 000 | −1 054 000 |
| Summa eget kapital | 27 817 000 | 31 000 000 | 31 300 000 | 30 239 000 | 648 265 000 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 60 364 000 | 59 666 000 | 53 016 000 | 57 194 000 | 64 404 000 |
| Rörelseresultat | 26 292 000 | 32 026 000 | 5 868 000 | 23 074 000 | 26 644 000 |
| EBITDA | 36 154 000 | 41 940 000 | 15 801 000 | 33 056 000 | 40 486 000 |
| Resultat före skatt | −718 000 | 3 183 000 | 300 000 | −1 062 000 | −1 054 000 |
| Årets resultat | −718 000 | 3 183 000 | 300 000 | −1 062 000 | −1 054 000 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 9 862 000 | 9 914 000 | 9 933 000 | 9 982 000 | 13 842 000 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 20 000 000 | 2 800 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Fastighets AB Götark
Översikt
Fastighets AB Götark (org.nr 556734-9849) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2007 och har funnits i 19 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 64 404 000 kr, vilket är 12,6 % mer än året innan (57 194 000 kr). Från 2019 till 2023 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2023). Räkenskapsåret 2023 gav en förlust på 1 054 000 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 1 339 954 000 kr och det egna kapitalet 648 265 000 kr (soliditet 48,4 %). Årsredovisningen för 2023 föreslår en utdelning på 2 800 000 kr.
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.