Faviol ABAktiv

556734-5664AktiebolagRegistrerat 2007SALTSJÖBADEN

Finansiell översikt

13 524 000 kr+90,1%
Omsättning 2025
+227,3%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019–2025
05 mn10 mn15 mn2019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
020 mn40 mn60 mn2019202020212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
20212022202320242025
Nettoomsättning54 000206 0002 814 0007 113 21213 524 000
Årets resultat20 951 663−34 262 496−6 181 8683 298 9382 616 115
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar54 795 06120 943 70913 855 83420 484 63018 533 355
Summa skulder13 728 7992 837 6392 176 7926 410 6152 687 225
Summa eget kapital41 066 26218 106 07011 679 04214 074 01515 846 130
Anställda22222

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Faviol AB

Översikt

Faviol AB (org.nr 556734-5664) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2007 och har funnits i 19 år. Säte enligt registret: Saltsjöbaden. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 13 524 000 kr, vilket är 90,1 % mer än året innan (7 113 212 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 227 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 2 616 115 kr (19,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 6 762 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 18 533 355 kr och det egna kapitalet 15 846 130 kr (soliditet 85,5 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.