JMR Bygg & Fastighetsservice ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 634 542 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 352 517 | 764 494 | 99 121 | 302 814 | 589 824 | 1 492 562 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | 78 421 | 173 096 | 157 771 |
| Summa tillgångar | 352 517 | 764 494 | 99 121 | 381 235 | 762 920 | 1 650 333 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 154 204 | 29 952 | 0 | 118 713 | 358 269 | 1 005 896 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 154 204 | 29 952 | 0 | 118 713 | 358 269 | 1 005 896 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 95 989 | 536 229 | −635 421 | 163 401 | 98 204 | 246 164 |
| Summa eget kapital | 198 313 | 734 542 | 99 121 | 262 522 | 404 651 | 644 437 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 94 242 | 0 | 0 | 1 837 000 | 3 946 000 | 4 392 000 |
| Rörelseresultat | 95 989 | −763 771 | −30 159 | 209 233 | 142 710 | 328 369 |
| EBITDA | — | — | — | 211 787 | 158 035 | 343 694 |
| Resultat före skatt | 95 989 | 536 229 | −635 421 | 207 326 | 139 214 | 326 675 |
| Årets resultat | 95 989 | 536 229 | −635 421 | 163 401 | 98 204 | 246 164 |
| Personalkostnader | 32 460 | 408 657 | 0 | 898 492 | 1 407 279 | 1 437 442 |
| Avskrivningar | — | — | — | 2 554 | 15 325 | 15 325 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 0 | 0 | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 634 542 | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: JMR Bygg & Fastighetsservice AB
Översikt
JMR Bygg & Fastighetsservice AB (org.nr 556734-2802) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2007 och har funnits i 19 år. Säte enligt registret: Oxie. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 392 000 kr, vilket är 11,3 % mer än året innan (3 946 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 116 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 246 164 kr (5,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2021. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 650 333 kr och det egna kapitalet 644 437 kr (soliditet 39,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.