T-Bone Steakhouse ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 220 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 347 876 | 496 072 | 535 172 | 692 254 |
| Summa anläggningstillgångar | 382 172 | 323 996 | 311 211 | 396 151 |
| Summa tillgångar | 730 048 | 820 068 | 846 383 | 1 088 405 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 387 724 | 251 506 | 297 586 | 509 062 |
| Långfristiga skulder | 284 679 | 259 551 | 153 277 | 40 488 |
| Summa skulder | 672 403 | 511 057 | 450 863 | 549 550 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −126 512 | 251 366 | 206 509 | 203 335 |
| Summa eget kapital | 57 645 | 309 011 | 395 520 | 538 855 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 2 261 732 | 3 461 722 | 4 034 183 | 4 992 138 |
| Rörelseresultat | −126 941 | 250 901 | 212 453 | 258 468 |
| EBITDA | −72 121 | 309 077 | 280 438 | 355 098 |
| Resultat före skatt | −126 512 | 251 366 | 215 093 | 257 980 |
| Årets resultat | −126 512 | 251 366 | 206 509 | 203 335 |
| Personalkostnader | 521 122 | 945 619 | 1 180 640 | 1 564 358 |
| Avskrivningar | 54 820 | 58 176 | 67 985 | 96 630 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 1 | 3 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 220 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: T-Bone Steakhouse AB
Översikt
T-Bone Steakhouse AB (org.nr 556733-5186) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2007 och har funnits i 19 år. Säte enligt registret: Malmö. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 992 138 kr, vilket är 23,7 % mer än året innan (4 034 183 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 30,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 203 335 kr (4,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 1 248 035 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 088 405 kr och det egna kapitalet 538 855 kr (soliditet 49,5 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 220 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.