Räfsia ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
| 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 6 580 257 | 8 369 331 |
| Summa anläggningstillgångar | 115 543 306 | 114 858 768 |
| Summa tillgångar | 122 123 563 | 123 228 099 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 2 050 205 | 1 344 172 |
| Långfristiga skulder | 50 000 | 50 000 |
| Summa skulder | 5 317 205 | 4 871 172 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 249 519 | 1 550 569 |
| Summa eget kapital | 116 806 358 | 118 356 927 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 7 736 000 | 8 142 000 |
| Rörelseresultat | 843 283 | 2 421 048 |
| EBITDA | 2 027 821 | 3 605 586 |
| Resultat före skatt | 1 814 826 | 2 185 180 |
| Årets resultat | 1 249 519 | 1 550 569 |
| Personalkostnader | 35 720 | 484 349 |
| Avskrivningar | 1 184 538 | 1 184 538 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Räfsia AB
Översikt
Räfsia AB (org.nr 556732-9494) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2007 och har funnits i 19 år. Säte enligt registret: Falun. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 8 142 000 kr, vilket är 5,2 % mer än året innan (7 736 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 550 569 kr (19,0 % av nettoomsättningen). Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 123 228 099 kr och det egna kapitalet 118 356 927 kr (soliditet 96,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.