Hummelbos Byggnadsvård ABAktiv

556731-3407AktiebolagRegistrerat 2007STÅNGA

Finansiell översikt

733 000 kr−43,3%
Omsättning 2024/25
+0,7%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2018/19–2024/25
0500 tusen1 mn1,5 mn2 mn2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn1,5 mn2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar236 801181 529587 650397 744238 272453 356673 086
Summa anläggningstillgångar120 24195 07873 362536 3751 030 224803 234580 818
Summa tillgångar357 042276 607661 012934 1191 268 4961 256 5901 253 904
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder276 304321 033602 679677 395535 179692 741788 103
Långfristiga skulder———————
Summa skulder276 304321 033602 679677 395785 179842 741838 103
Aktiekapital100 000100 000100 000100 000100 000100 000100 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)23 424−180 164102 759198 391281 59330 5321 952
Summa eget kapital80 738−44 42658 333256 724483 317413 849415 801
Resultaträkning
Nettoomsättning704 000806 0001 351 0001 377 0001 594 0001 292 000733 000
Rörelseresultat26 559−179 465104 661228 636610 228−55 925−75 836
EBITDA60 259−154 302126 377285 099718 704108 21841 005
Resultat före skatt23 424−180 164102 759221 448355 91540 0409 089
Årets resultat23 424−180 164102 759198 391281 59330 5321 952
Personalkostnader131 323504 933449 299542 110291 294462 260127 768
Avskrivningar33 70025 16321 71656 463108 476164 143116 841
Övriga nyckeltal
Anställda1111111
Föreslagen utdelning———————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Hummelbos Byggnadsvård AB

Översikt

Hummelbos Byggnadsvård AB (org.nr 556731-3407) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2007 och har funnits i 19 år. Säte enligt registret: Stånga. Bransch enligt SCB: partihandel med virke och andra byggmaterial (SNI 46831).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 733 000 kr, vilket är 43,3 % mindre än året innan (1 292 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 0,7 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 1 952 kr (0,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 733 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 253 904 kr och det egna kapitalet 415 801 kr (soliditet 33,2 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.