Närkes Täckdikning ABAktiv

556729-5422AktiebolagRegistrerat 2007ODENSBACKEN

Finansiell översikt

4 574 000 kr+6,1%
Omsättning 2025
+11,0%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020–2025
02 mn4 mn6 mn202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn6 mn202020212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
20212022202320242025
Nettoomsättning3 277 0003 943 0003 856 0004 311 0004 574 000
Årets resultat137 973140 78398 727154 456172 014
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar4 254 5854 257 6563 743 2044 093 2885 021 584
Summa skulder3 694 2903 556 5782 943 3993 139 0273 895 309
Summa eget kapital560 295701 078799 805954 2611 126 275
Anställda11111

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Samma adress

Sammanfattning: Närkes Täckdikning AB

Översikt

Närkes Täckdikning AB (org.nr 556729-5422) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2007 och har funnits i 19 år. Säte enligt registret: Odensbacken. Bransch enligt SCB: tillverkning av fasta bränslen av vegetabilisk biomassa (SNI 16260).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 4 574 000 kr, vilket är 6,1 % mer än året innan (4 311 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 11,0 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 172 014 kr (3,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 4 574 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 5 021 584 kr och det egna kapitalet 1 126 275 kr (soliditet 22,4 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.