Brändöns Byggservice ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 663 289 | 2 369 524 | 2 603 038 | 2 600 676 | 1 331 140 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 664 858 | 2 015 655 | 1 557 785 | 2 386 498 | 2 223 484 |
| Summa tillgångar | 4 328 147 | 4 385 179 | 4 160 823 | 4 987 174 | 3 554 624 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 2 949 894 | 3 114 226 | 2 501 402 | 2 763 123 | 2 375 080 |
| Långfristiga skulder | 1 213 859 | 1 031 896 | 821 394 | 2 120 789 | 2 128 916 |
| Summa skulder | 4 163 753 | 4 184 622 | 3 518 796 | 4 883 912 | 4 503 996 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 265 195 | 36 163 | 16 081 | −538 765 | −1 052 634 |
| Summa eget kapital | 164 394 | 200 557 | 642 027 | 103 262 | −949 372 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 12 013 938 | 12 935 431 | 11 340 832 | 13 956 262 | 10 892 352 |
| Rörelseresultat | 386 975 | 152 044 | 230 155 | −625 189 | −880 432 |
| EBITDA | 482 586 | 310 747 | 393 422 | −430 287 | −657 418 |
| Resultat före skatt | 322 172 | 61 965 | 31 170 | −538 765 | −1 052 634 |
| Årets resultat | 265 195 | 36 163 | 16 081 | −538 765 | −1 052 634 |
| Personalkostnader | 4 550 707 | 5 099 150 | 4 733 664 | 5 178 535 | 4 687 138 |
| Avskrivningar | 95 611 | 158 703 | 163 267 | 194 902 | 223 014 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 10 | 12 | 9 | 8 | 7 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Brändöns Byggservice AB
Översikt
Brändöns Byggservice AB (org.nr 556729-1223) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2007 och har funnits i 19 år. Säte enligt registret: Luleå. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 10 892 352 kr, vilket är 22,0 % mindre än året innan (13 956 262 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 2,4 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 1 052 634 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 7 (året innan: 8). Nettoomsättningen per anställd var 1 556 050 kr.
Värt att notera
Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−949 372 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (100 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.