Inocon i Västerås ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 16 804 | 104 437 | 82 547 | 65 979 | 47 639 |
| Summa anläggningstillgångar | 54 322 | 44 654 | 30 152 | 15 650 | 3 095 |
| Summa tillgångar | 71 126 | 149 091 | 112 699 | 81 629 | 50 734 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 12 434 | 12 434 | 12 000 | 13 074 | 0 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 12 434 | 12 434 | 12 000 | 13 074 | 0 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −76 402 | −22 035 | −35 957 | −32 145 | −17 820 |
| Summa eget kapital | 58 692 | 136 657 | 100 699 | 68 555 | 50 734 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 14 000 | 8 000 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −76 402 | −22 037 | −35 968 | −32 153 | −17 823 |
| EBITDA | −61 900 | −12 369 | −21 466 | −17 651 | −5 268 |
| Resultat före skatt | −76 402 | −22 035 | −35 957 | −32 145 | −17 820 |
| Årets resultat | −76 402 | −22 035 | −35 957 | −32 145 | −17 820 |
| Personalkostnader | 200 | 0 | — | — | — |
| Avskrivningar | 14 502 | 9 668 | 14 502 | 14 502 | 12 555 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 0 | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Inocon i Västerås AB
Översikt
Inocon i Västerås AB (org.nr 556729-1017) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2007 och har funnits i 19 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: mark- och grundarbeten (SNI 43120).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2026 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 17 820 kr. Företaget har gått med förlust under alla 5 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2023. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 50 734 kr och det egna kapitalet 50 734 kr (soliditet 100 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.