Carolinas Hälsokost i Ystad ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 854 246 | 2 173 807 | 1 971 725 | 2 165 210 | 2 304 589 |
| Summa anläggningstillgångar | 271 527 | 209 965 | 149 749 | 94 289 | 79 894 |
| Summa tillgångar | 2 125 773 | 2 383 772 | 2 121 474 | 2 259 499 | 2 384 483 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 293 449 | 1 747 329 | 1 640 977 | 1 761 659 | 1 725 039 |
| Långfristiga skulder | 895 133 | 582 181 | 349 403 | 319 874 | 574 099 |
| Summa skulder | 2 188 582 | 2 329 510 | 1 990 380 | 2 081 533 | 2 299 138 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 112 785 | 117 070 | 76 833 | 46 871 | −92 620 |
| Summa eget kapital | −62 809 | 54 262 | 131 094 | 177 966 | 85 345 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 8 543 000 | 8 959 000 | 8 877 000 | 9 185 000 | 9 038 000 |
| Rörelseresultat | 134 083 | 212 401 | 161 693 | 121 777 | 26 513 |
| EBITDA | 217 640 | 273 963 | 221 909 | 177 237 | 80 198 |
| Resultat före skatt | 112 785 | 117 070 | 76 833 | 46 871 | −92 620 |
| Årets resultat | 112 785 | 117 070 | 76 833 | 46 871 | −92 620 |
| Personalkostnader | 1 897 404 | 2 425 851 | 2 363 178 | 2 481 510 | 2 626 671 |
| Avskrivningar | 83 557 | 61 562 | 60 216 | 55 460 | 53 685 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Carolinas Hälsokost i Ystad AB
Översikt
Carolinas Hälsokost i Ystad AB (org.nr 556728-2644) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2007 och har funnits i 19 år. Säte enligt registret: Ystad. Bransch enligt SCB: detaljhandel med hälsokost (SNI 47271).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 9 038 000 kr, vilket är 1,6 % mindre än året innan (9 185 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 1,4 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 92 620 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 5. Nettoomsättningen per anställd var 1 807 600 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 384 483 kr och det egna kapitalet 85 345 kr (soliditet 3,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.