Nobäcks Tandvård ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 823 955 | 3 044 245 | 2 747 422 | 2 001 539 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 502 379 | 1 714 989 | 4 892 578 | 6 618 937 |
| Summa tillgångar | 4 326 334 | 4 759 234 | 7 640 000 | 8 620 476 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 782 887 | 665 504 | 809 396 | 849 993 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 2 273 882 | 2 696 499 | 6 635 493 | 7 392 393 |
| Aktiekapital | 200 000 | 200 000 | 200 000 | 200 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 104 321 | 210 283 | −686 247 | 223 575 |
| Summa eget kapital | 2 052 452 | 2 062 735 | 1 004 507 | 1 228 083 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 6 101 000 | 5 808 000 | 7 149 000 | 7 326 000 |
| Rörelseresultat | 412 421 | 411 926 | −30 999 | 573 596 |
| EBITDA | 755 244 | 739 316 | 291 493 | 900 237 |
| Resultat före skatt | 212 898 | 411 926 | −434 985 | 458 575 |
| Årets resultat | 104 321 | 210 283 | −686 247 | 223 575 |
| Personalkostnader | 3 321 347 | 3 232 665 | 4 629 142 | 4 087 713 |
| Avskrivningar | 342 823 | 327 390 | 322 492 | 326 641 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 4 | 4 | 4 | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | 300 000 | — | 200 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Nobäcks Tandvård AB
Översikt
Nobäcks Tandvård AB (org.nr 556728-1125) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2007 och har funnits i 19 år. Säte enligt registret: Öjebyn. Bransch enligt SCB: tandläkarverksamhet (SNI 86230).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 7 326 000 kr, vilket är 2,5 % mer än året innan (7 149 000 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 223 575 kr (3,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 4. Nettoomsättningen per anställd var 1 831 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 8 620 476 kr och det egna kapitalet 1 228 083 kr (soliditet 14,2 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 200 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.