Stenhus Bilanläggningar 1 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 19 231 000 | 17 573 000 | 17 087 000 | 17 372 000 |
| Årets resultat | 9 188 774 | 4 349 885 | 2 921 412 | 14 095 853 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 152 971 192 | 206 392 688 | 186 353 796 | 195 043 720 |
| Summa skulder | 122 635 120 | 202 934 558 | 179 974 254 | 174 568 325 |
| Summa eget kapital | 30 336 072 | 3 458 130 | 6 379 542 | 20 475 395 |
| Anställda | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Stenhus Bilanläggningar 1 AB
Översikt
Stenhus Bilanläggningar 1 AB (org.nr 556727-8667) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2007 och har funnits i 19 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 17 372 000 kr, vilket är 1,7 % mer än året innan (17 087 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 3,3 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 14 095 853 kr (81,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 195 043 720 kr och det egna kapitalet 20 475 395 kr (soliditet 10,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.