Lindahls Bil ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 171 755 | 168 857 | 200 291 | 76 609 | 2 358 665 |
| Summa anläggningstillgångar | 249 000 | 249 000 | 615 476 | 349 000 | 0 |
| Summa tillgångar | 420 755 | 417 857 | 815 767 | 425 609 | 2 358 665 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 30 560 | 17 500 | 417 406 | 17 500 | 489 559 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | 1 241 800 |
| Summa skulder | 30 560 | 17 500 | 417 406 | 17 500 | 1 731 359 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 85 701 | 10 162 | −1 996 | 9 748 | 219 197 |
| Summa eget kapital | 390 195 | 400 357 | 398 361 | 408 109 | 627 306 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 145 000 | 30 000 | 88 000 | 122 000 | 5 789 000 |
| Rörelseresultat | 107 974 | 12 787 | 16 557 | 12 095 | 293 788 |
| EBITDA | — | — | 61 831 | 12 095 | 300 038 |
| Resultat före skatt | 107 942 | 12 796 | 2 307 | 8 304 | 276 736 |
| Årets resultat | 85 701 | 10 162 | −1 996 | 9 748 | 219 197 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | 45 274 | 0 | 6 250 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Lindahls Bil AB
Översikt
Lindahls Bil AB (org.nr 556727-4773) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2007 och har funnits i 19 år. Säte enligt registret: Lund. Bransch enligt SCB: detaljhandel med personbilar och lätta motorfordon (SNI 47811).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 5 789 000 kr, vilket är 4 645 % mer än året innan (122 000 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 151 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 219 197 kr (3,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 2 358 665 kr och det egna kapitalet 627 306 kr (soliditet 26,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.