Husgruppen i Färjestaden ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2024
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 3 543 066 | 3 867 797 | 4 226 537 | 3 799 685 | 969 735 |
| Summa anläggningstillgångar | 8 150 114 | 7 984 768 | 7 789 044 | 7 593 320 | 7 397 596 |
| Summa tillgångar | 11 693 180 | 11 852 565 | 12 015 581 | 11 393 005 | 8 367 331 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 611 447 | 122 555 | 95 819 | 551 681 | 69 937 |
| Långfristiga skulder | 9 461 722 | 9 461 722 | 9 461 722 | 8 486 878 | 6 986 878 |
| Summa skulder | 10 483 113 | 10 032 880 | 10 055 811 | 9 584 691 | 7 648 952 |
| Aktiekapital | 200 000 | 200 000 | 200 000 | 200 000 | 200 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 721 961 | 609 618 | 140 085 | −151 456 | 518 065 |
| Summa eget kapital | 1 210 067 | 1 819 685 | 1 959 770 | 1 808 314 | 718 379 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 2 713 000 | 1 643 000 | 853 000 | 863 000 | 642 246 |
| Rörelseresultat | 856 936 | 753 084 | 189 678 | −106 026 | 177 923 |
| EBITDA | 1 046 933 | 947 066 | 385 402 | 89 698 | 373 647 |
| Resultat före skatt | 856 936 | 748 478 | 189 465 | −102 077 | 567 445 |
| Årets resultat | 721 961 | 609 618 | 140 085 | −151 456 | 518 065 |
| Personalkostnader | — | — | 381 118 | 0 | 0 |
| Avskrivningar | 189 997 | 193 982 | 195 724 | 195 724 | 195 724 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | 1 | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Husgruppen i Färjestaden AB
Översikt
Husgruppen i Färjestaden AB (org.nr 556726-5383) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2007 och har funnits i 19 år. Säte enligt registret: Färjestaden. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 642 246 kr, vilket är 25,6 % mindre än året innan (863 000 kr). Från 2020 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 30,2 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2024). Årets resultat 2024 var en vinst på 518 065 kr (80,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2024. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 8 367 331 kr och det egna kapitalet 718 379 kr (soliditet 8,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.