Bullerby Group ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2024
| 2023 | 2024 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 98 860 | 465 253 |
| Summa anläggningstillgångar | 569 143 | 565 251 |
| Summa tillgångar | 668 003 | 1 030 504 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 470 328 | 489 771 |
| Långfristiga skulder | 339 800 | 304 883 |
| Summa skulder | 810 128 | 794 654 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −390 954 | 357 975 |
| Summa eget kapital | −142 125 | 235 850 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 309 000 | 1 050 000 |
| Rörelseresultat | −130 090 | 393 586 |
| EBITDA | −126 306 | 397 478 |
| Resultat före skatt | −390 954 | 357 975 |
| Årets resultat | −390 954 | 357 975 |
| Personalkostnader | 0 | 186 443 |
| Avskrivningar | 3 784 | 3 892 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Bullerby Group AB
Översikt
Bullerby Group AB (org.nr 556726-3149) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2007 och har funnits i 19 år. Säte enligt registret: Göteborg. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 1 050 000 kr, vilket är 240 % mer än året innan (309 000 kr). Årets resultat 2024 var en vinst på 357 975 kr (34,1 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 050 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 1 030 504 kr och det egna kapitalet 235 850 kr (soliditet 22,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.