Kvarnens Fönsterhantverk ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 776 123 | 1 259 847 | 1 081 150 | 874 114 | 1 312 594 | 787 043 | 773 315 | 1 438 835 |
| Summa anläggningstillgångar | 17 246 | 8 623 | 0 | — | — | 217 537 | 163 153 | 0 |
| Summa tillgångar | 793 369 | 1 268 470 | 1 081 150 | 874 114 | 1 312 594 | 1 004 580 | 936 468 | 1 438 835 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 597 547 | 792 127 | 660 100 | 528 749 | 713 505 | 648 065 | 584 148 | 829 946 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | 45 835 | 0 | — |
| Summa skulder | 633 547 | 914 127 | 782 100 | 650 749 | 911 505 | 702 900 | 593 148 | 948 946 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 727 | 194 521 | 94 708 | 24 315 | 177 723 | 591 | 41 640 | 146 569 |
| Summa eget kapital | 159 822 | 354 343 | 299 050 | 223 365 | 401 089 | 301 680 | 343 320 | 489 889 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 3 080 631 | 4 072 059 | 3 550 873 | 3 355 578 | 4 525 526 | 3 868 589 | 3 281 725 | 5 062 736 |
| Rörelseresultat | 9 875 | 340 111 | 128 274 | 39 242 | 306 845 | −166 791 | 20 314 | 409 230 |
| EBITDA | 32 184 | 348 734 | 136 897 | 39 242 | — | −112 407 | 74 698 | 415 019 |
| Resultat före skatt | 5 503 | 250 488 | 125 252 | 36 061 | 228 267 | 15 142 | 61 479 | 220 498 |
| Årets resultat | 727 | 194 521 | 94 708 | 24 315 | 177 723 | 591 | 41 640 | 146 569 |
| Personalkostnader | 1 175 275 | 1 488 054 | 1 285 948 | 1 266 324 | 1 774 159 | 1 872 131 | 2 029 745 | 1 969 170 |
| Avskrivningar | 22 309 | 8 623 | 8 623 | 0 | — | 54 384 | 54 384 | 5 789 |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 3 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | 150 000 | 100 000 | — | 100 000 | 0 | 0 | 200 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Kvarnens Fönsterhantverk AB
Översikt
Kvarnens Fönsterhantverk AB (org.nr 556725-4577) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2007 och har funnits i 19 år. Säte enligt registret: Norsborg. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 5 062 736 kr, vilket är 54,3 % mer än året innan (3 281 725 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 7,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 146 569 kr (2,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3. Nettoomsättningen per anställd var 1 687 579 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 438 835 kr och det egna kapitalet 489 889 kr (soliditet 34,0 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 200 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.