LUNDALAB ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2022/23Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2023
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 124 000 | 177 888 | 219 295 | 167 815 | 166 893 |
| Summa anläggningstillgångar | 30 882 | 101 001 | 70 116 | 84 680 | 56 546 |
| Summa tillgångar | 154 882 | 278 889 | 289 411 | 252 495 | 223 439 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 38 032 | 133 098 | 112 899 | 149 557 | 141 523 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 38 032 | 133 098 | 112 899 | 149 557 | 141 523 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −26 740 | 28 941 | 30 721 | −73 574 | −21 022 |
| Summa eget kapital | 116 850 | 145 791 | 176 512 | 102 938 | 81 916 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 726 450 | 677 080 | 791 878 | 733 213 | 734 034 |
| Rörelseresultat | −26 698 | 31 309 | 41 252 | −73 574 | −21 612 |
| EBITDA | −8 880 | 61 692 | 72 137 | −47 964 | 6 522 |
| Resultat före skatt | −26 740 | 31 303 | 40 759 | −73 574 | −21 022 |
| Årets resultat | −26 740 | 28 941 | 30 721 | −73 574 | −21 022 |
| Personalkostnader | 393 723 | 305 723 | 352 258 | 413 884 | 411 023 |
| Avskrivningar | 17 818 | 30 383 | 30 885 | 25 610 | 28 134 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: LUNDALAB AB
Översikt
LUNDALAB AB (org.nr 556725-2969) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2007 och har funnits i 19 år. Säte enligt registret: Lund. Bransch enligt SCB: tandläkarverksamhet (SNI 86230).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2023 var 734 034 kr, i nivå med året innan. Räkenskapsåret 2023 gav en förlust på 21 022 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 1. Nettoomsättningen per anställd var 734 034 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2023 var balansomslutningen 223 439 kr och det egna kapitalet 81 916 kr (soliditet 36,7 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2023.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.