E Wanglers ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenIngen utdelning föreslogs.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 843 230 | 234 157 | 179 860 | 187 406 | 121 063 | 110 606 | 228 373 |
| Summa anläggningstillgångar | 107 600 | 0 | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 950 830 | 234 157 | 179 860 | 187 406 | 121 063 | 110 606 | 228 373 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 182 903 | 37 336 | 52 455 | 61 985 | 12 154 | 13 963 | 51 688 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 248 236 | 77 336 | 62 455 | 71 985 | 17 124 | 18 933 | 77 535 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 566 129 | 4 228 | 10 584 | 8 016 | −11 482 | −12 266 | 59 164 |
| Summa eget kapital | 702 594 | 156 821 | 117 405 | 115 421 | 103 939 | 91 673 | 150 838 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 2 007 000 | 0 | 0 | 0 | — | — | 138 599 |
| Rörelseresultat | 769 382 | −19 234 | −15 489 | 9 797 | −11 463 | −12 266 | 96 014 |
| EBITDA | 823 182 | −19 234 | — | — | — | — | — |
| Resultat före skatt | 732 966 | 5 862 | 14 266 | 10 043 | −11 482 | −12 266 | 75 137 |
| Årets resultat | 566 129 | 4 228 | 10 584 | 8 016 | −11 482 | −12 266 | 59 164 |
| Personalkostnader | 801 236 | 55 955 | 1 957 | 0 | — | — | — |
| Avskrivningar | 53 800 | 0 | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 50 000 | 10 000 | — | — | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: E Wanglers AB
Översikt
E Wanglers AB (org.nr 556725-0252) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2007 och har funnits i 19 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 138 599 kr. Från 2019 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 48,7 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 59 164 kr (42,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2022: 1. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 228 373 kr och det egna kapitalet 150 838 kr (soliditet 66,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.