Gustafsson & Kvist Måleri ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 900 000 | 3 394 000 | 2 550 000 | 2 430 000 |
| Årets resultat | 376 639 | −89 428 | 36 038 | 236 106 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 261 361 | 861 552 | 579 828 | 652 489 |
| Summa skulder | 604 567 | 544 186 | 226 423 | 312 979 |
| Summa eget kapital | 656 794 | 317 366 | 353 405 | 339 510 |
| Anställda | 4 | 3 | 3 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 250 000 | 200 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Gustafsson & Kvist Måleri AB
Översikt
Gustafsson & Kvist Måleri AB (org.nr 556725-0203) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2007 och har funnits i 19 år. Säte enligt registret: Kristinehamn. Bransch enligt SCB: måleriarbeten (SNI 43341).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 430 000 kr, vilket är 4,7 % mindre än året innan (2 550 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 20,8 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 236 106 kr (9,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2 (året innan: 3). Nettoomsättningen per anställd var 1 215 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 652 489 kr och det egna kapitalet 339 510 kr (soliditet 52,0 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 200 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.