Van Dam Productions & Materials Europe ABAktiv

556724-5047AktiebolagRegistrerat 2007VARA

Finansiell översikt

429 000 kr+41,1%
Omsättning 2025
−27,6%
Genomsnittlig årlig förändring 2021–2025
0500 tusen1 mn1,5 mn2 mn20212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn1,5 mn20212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
20212022202320242025
Nettoomsättning1 560 0001 668 0001 077 000304 000429 000
Årets resultat3 420−351 944294 479−150 149−362 456
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar1 076 0291 048 454973 237818 445173 425
Summa skulder746 0661 070 435700 739696 096413 532
Summa eget kapital329 963−21 981272 498122 349−240 107
Anställda—————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Van Dam Productions & Materials Europe AB

Översikt

Van Dam Productions & Materials Europe AB (org.nr 556724-5047) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2007 och har funnits i 19 år. Säte enligt registret: Vara. Bransch enligt SCB: partihandel med lastbilar, bussar och specialfordon (SNI 46712).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 429 000 kr, vilket är 41,1 % mer än året innan (304 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 27,6 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 362 456 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår.

Värt att notera

Det egna kapitalet var negativt vid utgången av räkenskapsåret 2025 (−240 107 kr). Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (100 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.