PPCO i Åhus ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 100 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 590 348 | 3 107 414 | 3 055 260 | 3 348 163 | 3 709 395 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 2 590 348 | 3 107 414 | 3 055 260 | 3 348 163 | 3 709 395 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 762 228 | 2 039 280 | 1 661 418 | 2 292 998 | 2 383 452 |
| Långfristiga skulder | 0 | 399 078 | 535 337 | 466 547 | 444 809 |
| Summa skulder | 1 762 228 | 2 438 358 | 2 196 755 | 2 759 545 | 2 828 261 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 414 627 | −9 064 | 189 449 | −169 887 | 292 516 |
| Summa eget kapital | 828 120 | 669 056 | 858 505 | 588 618 | 881 134 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 6 727 000 | 6 509 000 | 7 255 000 | 7 122 000 | 7 367 000 |
| Rörelseresultat | 500 963 | 17 117 | 431 751 | −310 963 | 364 358 |
| Resultat före skatt | 494 004 | 7 852 | 246 519 | −169 887 | 333 629 |
| Årets resultat | 414 627 | −9 064 | 189 449 | −169 887 | 292 516 |
| Personalkostnader | 1 029 405 | 999 786 | 1 119 080 | 1 132 773 | 1 178 608 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 100 000 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: PPCO i Åhus AB
Översikt
PPCO i Åhus AB (org.nr 556722-3804) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2007 och har funnits i 19 år. Säte enligt registret: Åhus.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 7 367 000 kr, vilket är 3,4 % mer än året innan (7 122 000 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 292 516 kr (4,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2. Nettoomsättningen per anställd var 3 683 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 3 709 395 kr och det egna kapitalet 881 134 kr (soliditet 23,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.