Sports Progress International ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 771 860 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 5 953 199 | 6 047 198 | 4 757 705 | 3 877 028 | 3 823 777 |
| Summa anläggningstillgångar | 927 767 | 1 047 767 | 1 167 767 | 297 767 | 200 000 |
| Summa tillgångar | 6 880 966 | 7 094 965 | 5 925 472 | 4 174 795 | 4 023 777 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 599 601 | 454 002 | 542 791 | 449 503 | 1 643 947 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 3 159 520 | 2 835 287 | 3 044 076 | 2 200 788 | 1 643 947 |
| Aktiekapital | 300 000 | 300 000 | 300 000 | 300 000 | 300 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 249 953 | 1 538 232 | 621 718 | 592 612 | 1 905 823 |
| Summa eget kapital | 3 721 446 | 4 259 678 | 2 881 396 | 1 974 007 | 2 379 830 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 15 361 000 | 8 539 000 | 7 388 000 | 6 548 000 | 7 575 000 |
| Rörelseresultat | 2 396 889 | 2 680 404 | 806 547 | 666 214 | 923 986 |
| Resultat före skatt | 1 687 216 | 1 971 674 | 822 522 | 593 438 | 2 469 566 |
| Årets resultat | 1 249 953 | 1 538 232 | 621 718 | 592 612 | 1 905 823 |
| Personalkostnader | 2 487 289 | 1 365 686 | 984 501 | 69 088 | 901 877 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 3 | 2 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 2 000 000 | 1 500 000 | — | 771 860 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Sports Progress International AB
Översikt
Sports Progress International AB (org.nr 556722-1840) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2007 och har funnits i 19 år. Säte enligt registret: Lomma. Bransch enligt SCB: tillverkning av sportartiklar (SNI 32300).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 7 575 000 kr, vilket är 15,7 % mer än året innan (6 548 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 16,2 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 1 905 823 kr (25,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 7 575 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 023 777 kr och det egna kapitalet 2 379 830 kr (soliditet 59,1 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 771 860 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.