Huynh & Ma Restaurang ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 125 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 119 | 666 093 | 2 283 505 | 2 859 937 | 3 511 683 |
| Summa anläggningstillgångar | 43 | 146 692 | 110 019 | 573 346 | 1 027 368 |
| Summa tillgångar | 2 162 | 812 785 | 2 393 524 | 3 433 283 | 4 539 051 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 5 259 | 356 812 | 410 666 | 895 533 | 1 057 581 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 5 259 | 356 812 | 768 548 | 1 691 415 | 2 140 462 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 0 | 459 070 | 1 169 003 | 1 016 893 | 656 721 |
| Summa eget kapital | −3 097 | 455 973 | 1 624 976 | 1 741 868 | 2 398 589 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 1 297 369 | 4 298 000 | 5 821 000 | 6 601 000 |
| Rörelseresultat | 0 | 459 074 | 1 730 120 | 1 690 829 | 1 117 927 |
| EBITDA | 0 | 495 747 | 1 766 793 | 1 727 502 | 1 155 048 |
| Resultat före skatt | 0 | 459 070 | 1 390 172 | 1 287 756 | 834 247 |
| Årets resultat | 0 | 459 070 | 1 169 003 | 1 016 893 | 656 721 |
| Personalkostnader | 0 | 83 230 | 687 162 | 1 599 242 | 2 641 613 |
| Avskrivningar | 0 | 36 673 | 36 673 | 36 673 | 37 121 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | 1 | 2 | 2 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 400 000 | 500 000 | 125 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Huynh & Ma Restaurang AB
Översikt
Huynh & Ma Restaurang AB (org.nr 556721-4696) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2007 och har funnits i 19 år. Säte enligt registret: Askim. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 6 601 000 kr, vilket är 13,4 % mer än året innan (5 821 000 kr). Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 656 721 kr (9,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 2 200 333 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 539 051 kr och det egna kapitalet 2 398 589 kr (soliditet 52,8 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 125 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.