Evolan Pharma ABAktiv

556718-9781AktiebolagRegistrerat 2006DANDERYD

Finansiell översikt

1 186 466 000 kr+18,3%
Omsättning 2025
+18,3%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2024–2025
0500 mn1 mdr1,5 mdr20242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 mn1 mdr1,5 mdr20242025
Sammanställning av årsredovisningar2024–2025
20242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar1 024 228 5101 122 095 241
Summa anläggningstillgångar186 895 677360 286 821
Summa tillgångar1 211 124 1871 482 382 062
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder211 347 782193 644 125
Långfristiga skulder——
Summa skulder479 047 783236 344 126
Aktiekapital100 000100 000
Balanserat resultat——
Årets resultat (eget kapital)220 913 708526 961 532
Summa eget kapital732 076 4041 246 037 936
Resultaträkning
Nettoomsättning1 002 613 0001 186 466 000
Rörelseresultat333 776 173457 641 370
EBITDA414 456 732567 677 550
Resultat före skatt290 528 043665 846 907
Årets resultat220 913 708526 961 532
Personalkostnader41 055 14538 215 615
Avskrivningar80 680 559110 036 180
Övriga nyckeltal
Anställda2830
Föreslagen utdelning——

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Evolan Pharma AB

Översikt

Evolan Pharma AB (org.nr 556718-9781) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2006 och har funnits i 19 år. Säte enligt registret: Danderyd. Bransch enligt SCB: partihandel med medicinsk utrustning och apoteksvaror (SNI 46460).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 186 466 000 kr, vilket är 18,3 % mer än året innan (1 002 613 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 526 961 532 kr (44,4 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2025: 30 (året innan: 28). Nettoomsättningen per anställd var 39 548 867 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 482 382 062 kr och det egna kapitalet 1 246 037 936 kr (soliditet 84,1 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.