Salong Lana i Karlstad ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 197 380 | 157 559 | 112 417 | 158 988 | 173 887 | 199 220 | 222 902 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 197 380 | 157 559 | 112 417 | 158 988 | 173 887 | 199 220 | 222 902 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 96 664 | 73 559 | 29 506 | 34 147 | 37 691 | 38 054 | 35 775 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 96 664 | 73 559 | 29 506 | 34 147 | 37 691 | 38 054 | 35 775 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 34 989 | −47 716 | −1 089 | 41 930 | 11 356 | 24 970 | 25 961 |
| Summa eget kapital | 100 716 | 84 000 | 82 911 | 124 841 | 136 196 | 161 166 | 187 127 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 643 000 | 547 000 | 628 000 | 607 000 | 549 000 | 547 000 | 552 000 |
| Rörelseresultat | 35 006 | −43 429 | −646 | 41 807 | 10 127 | 30 941 | 32 585 |
| Resultat före skatt | 34 989 | −43 429 | −1 089 | 41 930 | 11 592 | 31 341 | 32 672 |
| Årets resultat | 34 989 | −47 716 | −1 089 | 41 930 | 11 356 | 24 970 | 25 961 |
| Personalkostnader | 470 188 | 568 138 | 464 129 | 441 564 | 341 106 | 342 089 | 357 089 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Salong Lana i Karlstad AB
Översikt
Salong Lana i Karlstad AB (org.nr 556716-9833) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2006 och har funnits i 19 år. Säte enligt registret: Karlstad. Bransch enligt SCB: frisörer och barberare (SNI 96210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 552 000 kr, vilket är 0,9 % mer än året innan (547 000 kr). Från 2020 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 2,5 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 25 961 kr (4,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 2. Nettoomsättningen per anställd var 276 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 222 902 kr och det egna kapitalet 187 127 kr (soliditet 84,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.