Stenvalvet 737 Falun Främby ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 3 000 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 654 705 | 3 392 994 | 5 199 412 | 5 541 921 | 5 927 900 |
| Summa anläggningstillgångar | 22 314 257 | 22 050 570 | 22 215 131 | 22 996 569 | 22 315 808 |
| Summa tillgångar | 23 968 962 | 25 443 564 | 27 414 543 | 28 538 490 | 28 244 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 113 307 | 1 195 194 | 2 602 220 | 2 295 888 | 1 520 528 |
| Långfristiga skulder | 19 500 000 | 19 500 000 | 22 500 000 | 22 500 000 | 22 500 000 |
| Summa skulder | 20 663 899 | 20 745 786 | 25 209 344 | 24 961 774 | 27 958 077 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 2 784 004 | 1 392 715 | 507 421 | 71 518 | 137 820 |
| Summa eget kapital | 3 305 063 | 4 697 778 | 2 205 199 | 3 576 716 | 285 923 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 3 104 000 | 3 461 000 | 3 509 000 | 3 830 000 | 3 890 000 |
| Rörelseresultat | 2 006 358 | 1 788 004 | 2 371 366 | 2 601 488 | 2 204 151 |
| EBITDA | 2 259 580 | 2 051 691 | 2 635 053 | 2 883 929 | 2 884 912 |
| Resultat före skatt | 2 816 482 | 1 392 715 | 542 358 | 107 833 | 457 743 |
| Årets resultat | 2 784 004 | 1 392 715 | 507 421 | 71 518 | 137 820 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 253 222 | 263 687 | 263 687 | 282 441 | 680 761 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 3 000 000 | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Stenvalvet 737 Falun Främby AB
Översikt
Stenvalvet 737 Falun Främby AB (org.nr 556716-4032) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2006 och har funnits i 19 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 890 000 kr, vilket är 1,6 % mer än året innan (3 830 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,8 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 137 820 kr (3,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 28 244 000 kr och det egna kapitalet 285 923 kr (soliditet 1,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.