Larmtjänst i Söderort ABAktiv

556714-7698AktiebolagRegistrerat 2006STAVSNÄS

Finansiell översikt

1 444 000 kr−8,5%
Omsättning 2025
+0,8%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020–2025
0500 tusen1 mn1,5 mn2 mn202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn202020212022202320242025

Utdelning

föreslagen
2025

Föreslagen utdelning 62 500 kr.

Historik
202562 500 kr
202462 500 kr
2023125 000 kr
2022150 000 kr

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar1 752 8331 230 7631 131 7261 124 5731 127 7961 033 381
Summa anläggningstillgångar00————
Summa tillgångar1 752 8331 230 7631 131 7261 124 5731 127 7961 033 381
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder804 671311 126115 381235 285244 385188 911
Långfristiga skulder——————
Summa skulder903 238392 693196 948316 852319 385263 911
Aktiekapital100 000100 000100 000100 000100 000100 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)0−11 52596 708142 943125 69023 558
Summa eget kapital849 595838 070934 778807 721808 411769 470
Resultaträkning
Nettoomsättning1 390 0001 443 0001 300 0001 516 0001 578 0001 444 000
Rörelseresultat−227 876−27 410127 823177 424154 09130 789
Resultat före skatt7 051−11 525129 365190 018173 79130 877
Årets resultat0−11 52596 708142 943125 69023 558
Personalkostnader1 159 5381 085 360833 028948 9021 049 4061 056 248
Avskrivningar——————
Övriga nyckeltal
Anställda222222
Föreslagen utdelning——150 000125 00062 50062 500

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Larmtjänst i Söderort AB

Översikt

Larmtjänst i Söderort AB (org.nr 556714-7698) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2006 och har funnits i 19 år. Säte enligt registret: Stavsnäs. Bransch enligt SCB: elinstallationer (SNI 43210).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 444 000 kr, vilket är 8,5 % mindre än året innan (1 578 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 0,8 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 23 558 kr (1,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 722 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 033 381 kr och det egna kapitalet 769 470 kr (soliditet 74,5 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 62 500 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag

Samma bransch i STAVSNÄS