KKC Bygg i Stockholm ABAktiv

556713-5040AktiebolagRegistrerat 2006ENEBYBERG

Finansiell översikt

9 500 000 kr+26,9%
Omsättning 2024
+23,5%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2018–2024
02,5 mn5 mn7,5 mn10 mn2018201920202021202220232024

Nyckeltal

2024
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
02 mn4 mn2018201920202021202220232024
Sammanställning av årsredovisningar2018–2024
20202021202220232024
Nettoomsättning3 825 0003 916 0006 710 0007 485 0009 500 000
Årets resultat17 171123 827100 831152 271400 853
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar2 265 1462 673 7742 862 1612 804 3593 177 657
Summa skulder1 909 9562 194 7572 282 3132 072 2402 044 685
Summa eget kapital355 190479 017579 848732 1191 132 972
Anställda21221

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: KKC Bygg i Stockholm AB

Översikt

KKC Bygg i Stockholm AB (org.nr 556713-5040) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2006 och har funnits i 20 år. Säte enligt registret: Enebyberg. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 9 500 000 kr, vilket är 26,9 % mer än året innan (7 485 000 kr). Från 2018 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 23,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2024). Årets resultat 2024 var en vinst på 400 853 kr (4,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 9 500 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 3 177 657 kr och det egna kapitalet 1 132 972 kr (soliditet 35,7 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.