Balder Europahuset Parkerings ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 102 000 | 144 000 | 148 000 | 146 000 | 154 000 | 162 000 | 168 000 |
| Summa anläggningstillgångar | 370 000 | 370 000 | 370 000 | 370 000 | 370 000 | 370 000 | 370 000 |
| Summa tillgångar | 472 000 | 514 000 | 518 000 | 516 000 | 524 000 | 532 000 | 538 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 0 | 3 000 | 4 000 | 0 | — | — | — |
| Långfristiga skulder | 370 000 | 370 000 | 370 000 | 370 000 | 370 000 | 370 000 | 370 000 |
| Summa skulder | 370 000 | 373 000 | 374 000 | 369 000 | 370 000 | 370 000 | 370 000 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −338 000 | −260 000 | 3 000 | 3 000 | 7 000 | 8 000 | 6 000 |
| Summa eget kapital | 102 000 | 141 000 | 144 000 | 147 000 | 154 000 | 162 000 | 168 000 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 0 | −4 000 | −4 000 | −3 000 | −4 000 | −4 000 | −2 000 |
| Resultat före skatt | −338 000 | −260 000 | 3 000 | 3 000 | 7 000 | 8 000 | 6 000 |
| Årets resultat | −338 000 | −260 000 | 3 000 | 3 000 | 7 000 | 8 000 | 6 000 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Balder Europahuset Parkerings AB
Översikt
Balder Europahuset Parkerings AB (org.nr 556712-8946) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2006 och har funnits i 20 år. Säte enligt registret: Göteborg. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2025 var en vinst på 6 000 kr. Företaget har gått med vinst under 5 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 538 000 kr och det egna kapitalet 168 000 kr (soliditet 31,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.