Mark & Transport i Svärtinge ABAktiv

556710-0705AktiebolagRegistrerat 2006NORRKÖPING

Finansiell översikt

41 330 000 kr−7,0%
Omsättning 2025
−13,8%
Genomsnittlig årlig förändring 2020–2025
025 mn50 mn75 mn100 mn202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
020 mn40 mn202020212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar18 547 95520 667 27026 609 15125 460 20822 339 05824 946 433
Summa anläggningstillgångar12 131 40511 479 6947 944 2907 235 1524 607 9463 605 206
Summa tillgångar30 679 36032 146 96434 553 44132 695 36026 947 00428 551 639
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder18 773 20819 672 47421 624 15318 542 53514 734 27517 380 704
Långfristiga skulder4 619 8284 937 8325 296 0475 925 5993 038 7324 144 638
Summa skulder27 666 00528 883 27530 951 07428 735 00822 226 38123 830 716
Aktiekapital100 000100 000100 000100 000100 000100 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)68 286250 334338 678357 985760 272300
Summa eget kapital3 013 3553 263 6893 602 3673 960 3524 720 6234 720 923
Resultaträkning
Nettoomsättning86 903 00081 342 00086 901 00076 815 00044 440 00041 330 000
Rörelseresultat13 926659 805511 9711 313 0541 691 480−892 948
EBITDA2 374 5702 191 7972 132 5012 005 2492 948 838−140 535
Resultat före skatt157 355332 243463 369497 689875 535122 140
Årets resultat68 286250 334338 678357 985760 272300
Personalkostnader7 160 0958 058 1938 178 5828 092 5136 440 7205 627 643
Avskrivningar2 360 6441 531 9921 620 530692 1951 257 358752 413
Övriga nyckeltal
Anställda1113131297
Föreslagen utdelning——————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Mark & Transport i Svärtinge AB

Översikt

Mark & Transport i Svärtinge AB (org.nr 556710-0705) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2006 och har funnits i 20 år. Säte enligt registret: Norrköping. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 41 330 000 kr, vilket är 7,0 % mindre än året innan (44 440 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 13,8 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 300 kr (0,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 7 (året innan: 9). Nettoomsättningen per anställd var 5 904 286 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 28 551 639 kr och det egna kapitalet 4 720 923 kr (soliditet 16,5 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag