Cavaxo design ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 7 516 116 | 7 590 572 | 8 125 089 | 7 653 238 | 7 287 728 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 037 217 | 418 790 | 157 377 | 522 659 | 236 469 |
| Summa tillgångar | 8 553 333 | 8 009 362 | 8 282 466 | 8 175 897 | 7 524 197 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 1 771 617 | 1 581 515 | 2 001 658 | 4 242 769 | 3 787 542 |
| Långfristiga skulder | — | — | 876 954 | — | 584 604 |
| Summa skulder | 2 571 617 | 2 381 515 | 3 678 612 | 4 285 289 | 4 372 146 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 535 688 | 1 146 131 | −23 993 | −713 246 | −738 557 |
| Summa eget kapital | 5 981 716 | 5 627 847 | 4 603 854 | 3 890 608 | 3 152 051 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 12 340 000 | 13 643 000 | 14 828 000 | 14 002 000 | 13 555 000 |
| Rörelseresultat | 2 095 997 | 1 605 272 | 186 742 | −1 397 586 | −749 258 |
| EBITDA | 2 100 528 | 1 615 537 | 198 273 | −1 353 559 | −700 264 |
| Resultat före skatt | 1 939 048 | 1 446 497 | −23 993 | −713 246 | −738 557 |
| Årets resultat | 1 535 688 | 1 146 131 | −23 993 | −713 246 | −738 557 |
| Personalkostnader | 3 278 284 | 3 062 860 | 4 017 834 | 4 988 048 | 5 322 810 |
| Avskrivningar | 4 531 | 10 265 | 11 531 | 44 027 | 48 994 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | 5 | 5 | 6 | 8 | 8 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Cavaxo design AB
Översikt
Cavaxo design AB (org.nr 556709-8073) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2006 och har funnits i 20 år. Säte enligt registret: Varberg. Bransch enligt SCB: partihandel med ur och guldsmedsvaror (SNI 46480).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 13 555 000 kr, vilket är 3,2 % mindre än året innan (14 002 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,4 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 738 557 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 8. Nettoomsättningen per anställd var 1 694 375 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 7 524 197 kr och det egna kapitalet 3 152 051 kr (soliditet 41,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.