Safe Security i Sverige ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 500 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 4 439 940 | 4 964 329 | 4 381 725 | 4 540 466 | 4 713 538 | 4 638 866 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 328 449 | 234 595 | 230 535 | 264 005 | 160 177 |
| Summa tillgångar | 4 439 940 | 5 292 778 | 4 616 320 | 4 771 001 | 4 977 543 | 4 799 043 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 1 445 994 | 2 615 033 | 2 100 899 | 2 574 250 | 2 962 883 | 3 021 269 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 1 575 994 | 2 681 374 | 2 176 641 | 2 603 913 | 3 005 027 | 3 021 269 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 441 487 | 247 457 | 328 275 | 227 410 | 305 428 | 305 257 |
| Summa eget kapital | 2 863 946 | 2 611 404 | 2 439 679 | 2 167 088 | 1 972 516 | 1 777 774 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 6 960 000 | 7 659 000 | 9 120 000 | 9 936 000 | 11 340 000 | 11 966 000 |
| Rörelseresultat | 437 652 | 256 185 | 426 135 | 240 353 | 309 050 | 325 608 |
| EBITDA | 437 652 | 302 176 | 500 437 | 307 826 | 400 397 | 429 436 |
| Resultat före skatt | 570 730 | 320 409 | 416 494 | 291 272 | 391 869 | 393 122 |
| Årets resultat | 441 487 | 247 457 | 328 275 | 227 410 | 305 428 | 305 257 |
| Personalkostnader | 5 063 712 | 5 863 437 | 7 417 743 | 7 799 082 | 8 993 640 | 9 434 936 |
| Avskrivningar | 0 | 45 991 | 74 302 | 67 473 | 91 347 | 103 828 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 11 | 12 | 14 | 14 | 15 | 16 |
| Föreslagen utdelning | — | 500 000 | — | 500 000 | 500 000 | 500 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Safe Security i Sverige AB
Översikt
Safe Security i Sverige AB (org.nr 556709-7125) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2006 och har funnits i 20 år. Säte enligt registret: Uppsala. Bransch enligt SCB: bevakningsverksamhet och privat säkerhetsverksamhet (SNI 80010).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 11 966 000 kr, vilket är 5,5 % mer än året innan (11 340 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 11,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 305 257 kr (2,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 16 (året innan: 15). Nettoomsättningen per anställd var 747 875 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 799 043 kr och det egna kapitalet 1 777 774 kr (soliditet 37,0 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 500 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.