Orto medico sweden ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 600 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 425 246 | 405 325 | 505 701 | 576 114 | 484 294 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 322 611 | 1 323 079 | 1 356 914 | 1 349 817 | 1 342 720 |
| Summa tillgångar | 1 747 857 | 1 728 404 | 1 862 615 | 1 925 931 | 1 827 014 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 44 412 | 156 030 | 125 321 | 153 911 | 179 349 |
| Långfristiga skulder | 272 584 | 155 120 | 154 722 | 211 859 | 301 662 |
| Summa skulder | 316 996 | 311 150 | 280 043 | 365 770 | 481 011 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 497 585 | 386 393 | 615 318 | 427 589 | 285 842 |
| Summa eget kapital | 1 430 861 | 1 417 254 | 1 582 572 | 1 560 161 | 1 346 003 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 1 358 000 | 1 329 000 | 1 401 000 | 1 728 000 | 1 601 000 |
| Rörelseresultat | 631 040 | 487 234 | 772 986 | 538 013 | 149 712 |
| EBITDA | 635 792 | 487 234 | 774 169 | 545 110 | 156 809 |
| Resultat före skatt | 631 023 | 487 749 | 774 745 | 538 515 | 365 073 |
| Årets resultat | 497 585 | 386 393 | 615 318 | 427 589 | 285 842 |
| Personalkostnader | 11 183 | 4 835 | 0 | 161 297 | 526 463 |
| Avskrivningar | 4 752 | 0 | 1 183 | 7 097 | 7 097 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | 0 | — |
| Föreslagen utdelning | — | 450 000 | 450 000 | 500 000 | 600 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Orto medico sweden AB
Översikt
Orto medico sweden AB (org.nr 556709-5608) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2006 och har funnits i 20 år. Säte enligt registret: Östersund. Bransch enligt SCB: annan allmän öppen hälso- och sjukvård, ej primärvård (SNI 86212).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 1 601 000 kr, vilket är 7,3 % mindre än året innan (1 728 000 kr). Från 2022 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,2 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 285 842 kr (17,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 827 014 kr och det egna kapitalet 1 346 003 kr (soliditet 73,7 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 600 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.