Nomatof ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 246 315 | 237 016 | 258 273 | 237 300 | 325 798 | 141 308 | 101 650 |
| Summa anläggningstillgångar | 403 263 | 474 606 | 695 977 | 802 233 | 907 356 | 1 126 056 | 1 404 987 |
| Summa tillgångar | 649 578 | 711 622 | 954 250 | 1 039 533 | 1 233 154 | 1 267 364 | 1 506 637 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 53 300 | 64 391 | 100 208 | 81 662 | 104 637 | 8 015 | 16 480 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | 166 223 | 360 674 |
| Summa skulder | 63 300 | 64 391 | 162 008 | 143 462 | 228 237 | 262 438 | 475 454 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 184 727 | 60 953 | 145 011 | 103 829 | 108 846 | 9 | 26 257 |
| Summa eget kapital | 586 278 | 647 231 | 792 242 | 896 071 | 1 004 917 | 1 004 926 | 1 031 183 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 901 000 | 835 000 | 1 006 832 | 825 941 | 837 859 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 114 072 | 75 024 | 210 286 | 77 792 | 185 823 | −14 343 | −13 120 |
| Resultat före skatt | 214 892 | 81 386 | 188 120 | 132 141 | 146 187 | 1 877 | 32 546 |
| Årets resultat | 184 727 | 60 953 | 145 011 | 103 829 | 108 846 | 9 | 26 257 |
| Personalkostnader | 510 148 | 498 016 | 558 333 | 507 719 | 554 906 | 0 | 0 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Nomatof AB
Översikt
Nomatof AB (org.nr 556709-5574) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2006 och har funnits i 20 år. Säte enligt registret: Glanshammar. Bransch enligt SCB: holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner (SNI 64212).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2025 var en vinst på 26 257 kr. Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2023: 1. Nettoomsättningen per anställd var 837 859 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 506 637 kr och det egna kapitalet 1 031 183 kr (soliditet 68,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.