Gnaget Hemdjur ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 557 622 | 632 930 | 377 769 | 943 980 | 1 075 848 | 1 182 077 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | 63 507 | 47 631 | 31 755 |
| Summa tillgångar | 557 622 | 632 930 | 377 769 | 1 007 487 | 1 123 479 | 1 213 832 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 618 742 | 529 768 | 191 899 | 572 670 | 752 400 | 582 580 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | 325 826 | 193 172 | 190 834 |
| Summa skulder | 618 742 | 529 768 | 191 899 | 898 496 | 945 572 | 773 414 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 81 916 | 164 281 | 82 708 | −96 879 | 68 917 | 262 510 |
| Summa eget kapital | −61 120 | 103 162 | 185 870 | 108 991 | 177 907 | 440 418 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 482 349 | 1 725 491 | 1 889 206 | 1 851 000 | 3 392 603 | 3 461 752 |
| Rörelseresultat | 95 986 | 194 599 | 86 172 | −46 054 | 82 180 | 404 134 |
| EBITDA | — | — | — | −30 178 | 98 056 | 420 010 |
| Resultat före skatt | 81 916 | 164 281 | 82 708 | −96 879 | 78 380 | 334 169 |
| Årets resultat | 81 916 | 164 281 | 82 708 | −96 879 | 68 917 | 262 510 |
| Personalkostnader | 0 | 122 661 | 96 477 | 420 756 | 335 289 | 482 437 |
| Avskrivningar | — | — | — | 15 876 | 15 876 | 15 876 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Gnaget Hemdjur AB
Översikt
Gnaget Hemdjur AB (org.nr 556709-4890) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2006 och har funnits i 20 år. Säte enligt registret: Kista.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 461 752 kr, vilket är 2,0 % mer än året innan (3 392 603 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 18,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 262 510 kr (7,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 3 461 752 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 213 832 kr och det egna kapitalet 440 418 kr (soliditet 36,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.