Rehab & Friskvård i Västerås ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 294 295 | 352 786 | 329 617 | 312 521 | 243 803 | 477 196 | 379 426 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 202 400 |
| Summa tillgångar | 294 295 | 352 786 | 329 617 | 312 521 | 243 803 | 477 196 | 581 826 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 21 329 | 58 442 | 33 999 | 32 367 | 49 219 | 83 925 | 89 246 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | 160 000 | 120 000 |
| Summa skulder | 21 329 | 58 442 | 33 999 | 32 367 | 49 219 | 243 925 | 209 246 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 36 372 | 21 378 | 1 275 | −15 464 | −85 570 | 38 687 | 139 309 |
| Summa eget kapital | 272 966 | 294 344 | 295 618 | 280 154 | 194 584 | 233 271 | 372 580 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 793 000 | 748 000 | 798 000 | 783 000 | 674 000 | 809 000 | 1 081 000 |
| Rörelseresultat | 36 959 | 27 325 | 1 604 | −15 496 | −86 144 | 38 148 | 177 182 |
| EBITDA | — | — | — | — | — | — | 227 782 |
| Resultat före skatt | 36 943 | 27 325 | 1 604 | −15 464 | −85 570 | 38 687 | 159 550 |
| Årets resultat | 36 372 | 21 378 | 1 275 | −15 464 | −85 570 | 38 687 | 139 309 |
| Personalkostnader | 569 795 | 553 102 | 604 554 | 618 360 | 659 072 | 656 550 | 726 517 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | 50 600 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
- Karien de Rond Sjukgymnastik Aktiebolag
- Claes Ellefors CE Alternativ Rehabilitering Aktiebolag
- Glennes Fysioterapiklinik AB
- Christer Sahlberg Chiropraktik AB
- Sjukgymnasterna på Odensvi AB
- Peter Forsberg Sjukgymnastik AB
- Aros Fysio AB
- Magnus Högberg Sjukgymnastik AB
- Jonas Ferlander Sjukgymnastik AB
- MJE Sjukgymnastik AB
Sammanfattning: Rehab & Friskvård i Västerås AB
Översikt
Rehab & Friskvård i Västerås AB (org.nr 556708-9304) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2006 och har funnits i 20 år. Säte enligt registret: Västerås. Bransch enligt SCB: fysioterapeutisk verksamhet (SNI 86950).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 081 000 kr, vilket är 33,6 % mer än året innan (809 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,3 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 139 309 kr (12,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 081 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 581 826 kr och det egna kapitalet 372 580 kr (soliditet 64,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.