Almliden 2 ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 532 853 | 1 418 646 | 1 386 563 | 1 407 440 | 1 281 121 | 1 022 762 |
| Summa anläggningstillgångar | 5 176 376 | 5 098 544 | 5 020 712 | 4 942 880 | 4 865 048 | 4 787 216 |
| Summa tillgångar | 5 709 229 | 6 517 190 | 6 407 275 | 6 350 320 | 6 146 169 | 5 809 978 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 2 071 982 | 328 155 | 338 234 | 400 964 | 315 450 | 167 860 |
| Långfristiga skulder | 3 418 338 | 5 970 000 | 5 850 000 | 5 730 000 | 5 610 000 | 5 490 000 |
| Summa skulder | 5 490 320 | 6 298 155 | 6 188 234 | 6 130 964 | 5 925 450 | 5 657 860 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 116 | 126 | 7 | 314 | −158 637 | −68 601 |
| Summa eget kapital | 218 909 | 219 035 | 219 041 | 219 356 | 220 719 | 152 118 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 225 624 | 464 009 | 422 862 | 496 872 | 412 544 | 375 325 |
| Rörelseresultat | 71 028 | 209 017 | 154 842 | 253 374 | 143 674 | 149 457 |
| EBITDA | 148 860 | 286 849 | 232 674 | 331 206 | 221 506 | 227 289 |
| Resultat före skatt | 116 | 126 | 7 | 314 | −158 637 | −68 601 |
| Årets resultat | 116 | 126 | 7 | 314 | −158 637 | −68 601 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 77 832 | 77 832 | 77 832 | 77 832 | 77 832 | 77 832 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Almliden 2 AB
Översikt
Almliden 2 AB (org.nr 556708-7134) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2006 och har funnits i 20 år. Säte enligt registret: Laholm. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 375 325 kr, vilket är 9,0 % mindre än året innan (412 544 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 10,7 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 68 601 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 5 809 978 kr och det egna kapitalet 152 118 kr (soliditet 2,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.