Borås Stenhus ABAktiv

556708-5369AktiebolagRegistrerat 2006BRÄMHULT

Finansiell översikt

3 954 000 kr+2,0%
Omsättning 2025
+3,4%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020–2025
01 mn2 mn3 mn4 mn202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
010 mn20 mn30 mn202020212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
20212022202320242025
Nettoomsättning3 302 0003 367 0003 755 0003 877 0003 954 000
Årets resultat−611 996−547 883−450 352−927 3839 562 308
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar25 590 36624 763 28824 898 33524 518 29818 755 525
Summa skulder24 901 00124 621 80624 757 20524 414 5519 089 469
Summa eget kapital689 365141 482141 130103 7479 666 056
Anställda22222

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Borås Stenhus AB

Översikt

Borås Stenhus AB (org.nr 556708-5369) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2006 och har funnits i 20 år. Säte enligt registret: Brämhult. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 954 000 kr, vilket är 2,0 % mer än året innan (3 877 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 3,4 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 9 562 308 kr (242 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 1 977 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 18 755 525 kr och det egna kapitalet 9 666 056 kr (soliditet 51,5 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.